Menu

Książki mojej siostry

Wszystko

Antologia "Zabawa w Boga", czyli rozmowa o opowiadaniach polskich autorów

grendella

Zabawa w Boga to zbiór opowiadań młodych, polskich autorów, skupionych wokół Sekcji Literackiej Śląskiego Klubu Fantastyki, działającego już od 2005 roku. Antologię otwierają i zamykają utwory Benjamina Rosenbauma (Przyjmujący nowe i Pomarańcza), pisarza uznanego na Zachodzie, a w Polsce dość chyba jednak mało znanego. Według zamysłu twórców, mają one stanowić pewien punkt odniesienia do tekstów polskich autorów. Pomarańcza opiera się na ciekawym żartobliwym pomyśle, ale jest tak króciutka, że trudno o niej coś więcej napisać. Natomiast Przyjmujący Nowe zasłużyło na nominację do Nebuli - jest w nim i ciekawa koncepcja świata, i zaskakujące zakończenie, i pytanie o istotę naszej tożsamości.

Co sądzimy o opowiadaniach w tej antologii? Postanowiłyśmy sobie o niej chwilę blogowo porozmawiać.

PART_1513890712746Tak, dobrze widzicie. Książka, piasek, kolorowe paznokcie - lato w pełni. Antologię przeczytałyśmy już dawno. Dopiero teraz jednak udało się nam o niej napisać. Dobrze, że robimy notatki :)

 


Milvanna: Po raz kolejny przekonałam się chyba, że opowiadania to nie do końca forma, która mi odpowiada. Nie umiem zgrać się z ich długością, chciałabym raczej dowiedzieć się czegoś więcej o postaciach, bohaterach, historii. Potrzebuję poczucia, że coś tworzy większą całość, nie jest wyrwanym fragmentem rzeczywistości. Oczywiście nie jest to „problem” opowiadań, tylko mój (o ile w ogóle możemy tu mówić o problemie; taka najwyraźniej moja uroda). Dlatego też chyba po prostu nie mogłam z góry założyć sukcesu przy lekturze, a potem ewentualnie się rozczarować.

Grendella: Opowiadanie to wbrew pozorom trudna forma. Może nawet trudniejsza w przypadku prozy fantastycznej niż realistycznej? Fantastyka w dużej mierze polega przecież na światotwórstwie, a w krótkiej formie dość trudno taki fantastyczny, spójny i przekonujący świat zbudować. A żeby opowiadanie było naprawdę dobre i “zapamiętywalne” trzeba dorzucić fajnie skonstruowaną fabułę, ciekawych bohaterów (najlepiej nie za dużo), i to “coś”, co zmusza do myślenia. Krótko mówiąc, niełatwa to sztuka.

Milvanna: Masz rację, zbudowanie świata, zbudowanie ciekawej i składnej fabuły na kilkunastu stronach nie może być proste. Może właśnie miarą sukcesu może być fakt, że chce się do danego świata wrócić lub czuje się niedosyt?

Grendella: Coś w tym jest. Pod względem światotwórstwa na pewno wyróżnia się Ordan Magdaleny Czarneckiej z fajnie zarysowanym światem zamieszkiwanym przez ludzi, jaszczury i vorkam, z bohaterem poszukującym magicznej substancji, co kojarzy mi się nieco z Diuną. Choć fabuła nie do końca mnie porwała, to była skonstruowana poprawnie i w sumie chętnie bym do tego świata wróciła. Zainteresowała mnie też wizja przyszłości w Marzeniu Rotha Małgorzaty Binkowskiej, w której genialne dziecko-hybryda, post-człowiek właściwie, o nadludzkich zdolnościach intelektualnych projektuje długofalowe przedsięwzięcie w wymiarze globalnym. Problematyka związana z transhumanizmem bardzo, bardzo na plus, ale… jakaś taka niedokończona wydała mi się ta opowieść. Z rozmachem zaczyna się też Serce Vann Karoliny Fedryk, która stara się nakreślić upadek społeczeństwa, które utraciło swoją magię i rozpad ideałów młodej bohaterki, ale znowu wizja ta wydaje się niepełna.

Milvanna: Ja z kolei sporo oczekiwałam od Kar i żywiołów Jesiona Kowala, w którym autor nie tworzy własnego świata, a przenosi bohaterów do lekko zmodyfikowanej wersji naszej rzeczywistości, inspirując się silnie Burzą Szekspira. Burzę czytałam na zajęcia z literatury latynoamerykańskiej jako tło dla Ariela Rodó. No i tak się składa, że mam przez to do sztuki duży, bardzo duży sentyment. Może dlatego opowiadanie mnie rozczarowało? Problem jest taki, że nie umiem właściwie do końca określić powodu. Może dzieje się tam za dużo, jak na te kilkanaście stron? Może momentami drażni mnie język? Bo sam pomysł wydaje się być całkiem w porządku. Przeniesienie wydarzeń do mieszkalnego bloku, „zwyczajni” ludzie, którzy okazują się nie tacy znowu zwyczajni, jakaś tam nastoletnia miłość. A jednak coś mi nie grało. Może mi pomożesz? Jak Ty odebrałaś utwór?

Grendella: Drażnił mnie niemożebnie. Rozumiem, że Kowal chciał się po szekspirowsku pobawić w słowotwórstwo i oryginalne metafory. Wymaga to odwagi. Ale wyszło sztucznie. Nie mogłam się skupić na fabule, bo co chwila wpadałam w irytację przez zwroty typu “zdezelowane szczury”, “ciemnopluszowa, wyświechcona, sprężyniasta wersalka o grzbiecie zdechłego bizona”, “stukstukurs maszyny”... Miałam wrażenie, że autor usilnie stara mi się zaimponować, ale nie bardzo mu to wyszło. A skoro jesteśmy przy retellingu znanych opowieści, to o wiele bardziej przypadło mi do gustu opowiadanie Korona Północy Anny Askaldowicz - wariacja na temat Ariadny, Tezeusza i Dionizosa. Fabuła jest tu statyczna, ale autorka bardzo dobrze buduje nastrój melancholii i tęsknoty za czymś, czego być może nigdy nie było, porusza czułe struny, nie moralizując. W mojej ocenie to najlepsze opowiadanie w tym tomie.

Milvanna: Chyba się z Tobą zgodzę. To takie kompletne opowiadanie, któremu daje dodatkowe punkciki za inspirację ukochanymi przeze mnie mitami greckimi. Myślę sobie, że rywalizować z nim może Wyliczanka Agnieszki Zapart. Urzekło mnie używanie przez nią gwary śląskiej i osadzenie akcji w Katowicach (wiadomo, jako dziewczyna z Podlasia darzę Śląsk głębokim uczuciem). To ostatnie w antologii opowiadanie wydaje mi się być słodką wisienką na średnio udanym torcie. Opowieść opiera się na rozmowie babci z wnuczkiem, któremu przekazuje ona historię dość tragicznej w skutkach zabawy z dzieciństwa. Rzeczywistość dzieci jest smutna, pełna przemocy, od której ucieczką staje się świat wyobraźni. Podoba mi się atmosfera, mrok, zaskakujące rozwiązanie, język.

Grendella: Tak, mi również podobała się Wyliczanka! Tu zabawa z językiem wyszła świetnie, bardzo udany eksperyment.

Milvanna: Ciekawy, według mnie, był też Lek Marty Potockiej. Ludzie postawieni w obliczu przełomowego odkrycia – leku ratującego życie, co w konsekwencji prowadzi do wydłużenia życia ludzkości. Po latach od zdarzenia, trzeba podjąć decyzję na szczycie – co dalej? Jak sprostać wyzwaniom starzejącego się społeczeństwa? Czy możliwe jest życie bez chorób i śmierci? Wydaje mi się, ze Potockiej udało się zarysowanie tego świata, na tyle, na ile to było możliwe, co nawet mnie zaintrygowało, przyznaję.

Grendella: To opowiadanie podejmujące ważki temat, ale językowo kojarzyło mi się ze sprawozdaniem i trochę mnie tym rozczarowało. Długowieczność, tym razem połączona z upadkiem arystokracji, jest też przewodnim motywem opowiadania My eter Alicji Tempłowicz. Autorka eksperymentuje trochę z perspektywą narracyjną, co poczytuję jej na plus, ale jako całość utwór mnie nie przekonał.  Trochę bardziej podobał mi się natomiast Chirurg Anny Hrycyszyn z jego praktykującym “medycynę alternatywną” lekarzem. Opowiadanie zgrabnie łączy relację z sali sądowej z retrospekcjami i czyta się przyjemnie, ale czegoś mu brakuje. Może mocniejszej puenty?

Milvanna: Czegoś, choć bardzo niewiele, zabrakło też utworowi Mrok zabije wieloryba Olgi Niziołek. Czasami, kiedy czytam pierwsze zdanie utworu, nieważne, czy ma jakiś głębszy sens, czy nie, wiem, że będzie dobrze. I tak właśnie zadziałało na mnie „Kobieta z wielorybem w brzuchu, pochłonięta szukaniem sposobów na zabicie zwierzęcia, nie słyszała dzwonów” (s. 138). Już tu zostałam częściowo kupiona. Historia Magdy z wielorybem w brzuchu, którego w żaden sposób nie może się pozbyć, i którą los połączył z Krukiem, młodym mężczyzną zawodowo barwiącym na czarno znoszone już dżinsy za pomocą mroku, który ma w sobie. Jest tu szukanie swojego miejsca, trudna miłość, walka z czymś, z czym ciężko sobie poradzić, a co trawi człowieka od środka. Weszłam w środek tej opowieści. Całość trochę zaburzyły mi końcowe słowa, może nieco zbyt dosadnie tłumaczące sedno historii. Nie wiem jak Ty, ale ja chętnie bym coś pani Niziołek przeczytała.

Grendella: Ja również. Mrok zabije wieloryba tworzy ciekawy, mroczny klimat. Jest nieoczywiste, oddziałuje emocjonalnie. Smutno mi się zrobiło po przeczytaniu tej historii o miłości dwojga odmieńców.

Milvanna: Hmm, cóż nam jeszcze zostało z tego zbioru?

Grendella: Kot z pudełka Łukasza Marka Fiemy. Opowiadanie lekko futurystyczne, z bohaterką chorą na raka, w której życiu pojawia się tajemniczy kot. Pozostawiło po sobie pewien niedosyt, autor podrzuca nam pewne tropy, ale nie do końca wykorzystuje ich potencjał. I Warunek początkowy Krystyny Chodorowskiej - tekst dotykający przyszłości muzyki, z bohaterem, poszukującym odpowiednika hologramu ekspedientki ze stacji benzynowej. Szczerze mówiąc, znużyło mnie to opowiadanie.

Milvanna: Myślisz, że uda nam się jakoś sensownie podsumować nasze wrażenia?

Grendella: Boję się, że nie :D. Na pewno nie żałuję czasu poświęconego na lekturę, ale mam wrażenie, że trudno mi się pisze o antologii opowiadań. Nie wiem, czy się tego jeszcze kiedyś podejmę. Zamiast podsumowania, wybieram więc trzy nazwiska autorów, którzy do mnie najbardziej przemówili - ANNA ASKALDOWICZ, OLGA NIZIOŁEK i MAGDALENA CZARNECKA. A Ty?

Milvanna: Dorzucam AGNIESZKĘ ZAPART. I wiesz co? Mamy jednak podsumowanie. W tej antologii, to jednak kobiety rządzą!

Grendella: Rzeczywiście! I tego się trzymajmy :)

Za propozycję przeczytania antologii serdecznie dziękujemy Annie Kańtoch. Mamy potwornego kaca moralnego, że tak długo nie napisałyśmy o Zabawie w Boga… Ale niestety, na blogu nie działo się długo dosłownie nic. Mamy nadzieję, że te opowiadania będą stanowić punkt przełomowy i powrót do regularnego pisania… Same za siebie trzymamy kciuki!

Latający karnawał blogowy # (chyba) 10

grendella

Otóż jest, jak zauważyliście, sobota. Właśnie skończyłam polerować lustro w łazience, zaparzyłam kawę z kardamonem, a że odnalazłam schowaną (przed samą sobą) czekoladę gorzką ze skórką pomarańczową, to postanowiłam się zrelaksować. A wiadomo, że człowiek dobrze relaksuje się przed ekranem komputera, przeglądając bardzo dobrze (i mniej) znajome zakątki internetu... W każdym razie nic nie stoi na przeszkodzie, byście i Wy się zrelaksowali. Specjalnie dla Was 10 linków na rocznicowy 10-ty Latający Karnawał Blogowy (o ile dobrze policzyłam):

five_carnival_cat_masks__by_xothiqueNie każdy miał szczęście urodzić się kotem, ale od czego karnawał? Źródło.

1. Nie czytałam wprawdzie za dużo fanfiction, ale zjawisko mnie bardzo interesuje. Gryzipiór na fanfcition się zna, więc zajrzyjcie. [KLIK]

2. Moreni natomiast pisze o czymś, co kocha najbardziej. O smokach, a właściwie jednym smoku, w cyklu Naomi Novik. Co mi przypomina, że muszę do tego cyklu wrócić. [KLIK]

3. Do słuchania "Grobowców Atuanu" zachęca z kolei Agnes z Dowolnika. Ja z audiobookami mam problem, ale może Wy nie? [KLIK]

4. Pyza Wędrowniczka zainteresowała mnie listami książek. Chcecie poznać listę książek Rory Gillmore? A może listę książęk pisanych przez kobiety? Albo inne listy? [KLIK]

5. Ćma Książkowa twierdzi, że z tymi postaciami literackimi nie chcecie pójść na randkę. Zgadza się? [KLIK]

6. God Save the Book zachęca do czytania Jo Nesbo, który znowu nie pisze Harrym Hole'u. Warto zajrzeć. [KLIK]

7. O różnicach między czytaniem w Polsce, a czytaniem w Szwecji, raz jeszcze możecie przeczytać u Bookfy [KLIK]

8. Do przeczytania "Solfatary" Macieja Hena bardzo skutecznie zachęca Elenoir. [KLIK]

9. O "Przepaści czasu" Winterson i "Zimowej opowieści" pisze Zacofany w Lekturze. Dobrze, że pisze, trzeba wspierać Projekt Szekspir. [KLIK] Dorzucam jeszcze link do opinii Mality [KLIK]. Opinii nie pojawiło się do tej pory wiele, więc każdy link na wagę złota ;)

10. I w końcu Montgomerry o "Dziewczynie z rewolwerem" Amy Stewart, powieści do której nie trzeba mnie specjalnie namawiać :) [KLIK]

 

Przepraszam, czy tu czytają? Czyli o tym, gdzie czytać

milvanna

Czytanie książek, jak wiadomo, nie należy do najprostszych czynności. Świadczą o tym pojawiające się regularnie, mrożące krew w żyłach informacje o poziomie czytelnictwa w Polsce. Należy więc opracować odpowiednią strategię oraz dopasować ją do własnych potrzeb i możliwości. Najłatwiej zacząć od wyboru miejsca. Przyjrzyjmy się więc kilku przykładowym propozycjom z życia wziętym.

Tam dom, gdzie książki twoje

Większość z nas marzy o tym, żeby rozłożyć na zielonej, kwitnącej łące mięciutki kocyk i w promieniach słońca oddać się ulubionej lekturze. Niestety, klimat mamy taki, że raczej nie dysponujemy ani za dużą ilością czasu, ani światłem słonecznym. Ani, po prawdzie, liczbą łąk. A jeśli już nawet jakąś znajdziemy, to może okazać się, że mamy alergię na pyłki, która skutecznie uprzykrzy nam lekturę. Dlatego drugim idealnym miejscem do czytania jest, według mnie, dom. Można usiąść lub położyć się w najbardziej wygodnym miejscu (chyba że akurat jest okupowane przez kota), przygotować, zależnie od pory roku, herbatę z pigwą lub owocowy koktajl. Do tego, nie musimy dbać o nasz wizerunek. Książka nie będzie oceniać naszych wysłużonych dresów i nie najświeższych włosów związanych we frywolny kucyk.

sherlock_reading1Sherlock nie będzie czytał poza domem.

Nie taki korek straszny

Jeżeli jednak nie możemy spokojnie poczytać w domu, bo, na przykład, po pracy energii wystarcza nam tylko na padnięcie na kanapę i oglądanie serialowych maratonów na Comedy Central, możemy spróbować nieco poczytać w podróży. Oczywiście, im dalej jedziemy, tym lepiej, ale wielogodzinne wojaże większości z nas nie zdarzają się codziennie, dlatego też droga do pracy może wystarczyć. Polecam zrezygnowanie z samochodu i roweru (chyba że macie bardzo podzielna uwagę) i korzystanie z komunikacji miejskiej. Jednak czytanie w metrze lub autobusie może, niestety, nieść za sobą pewne zagrożenia. Jeżeli lektura nas wciągnie, grozi nam przegapienie właściwego przystanku, a w konsekwencji spóźnienie. Stąd już tylko krok do bezrobocia. Istnieje też szansa, że książka obudzi w nas zbyt silne emocje, co może prowadzić do parskania śmiechem lub ronienia łez oraz wywołać u współtowarzyszy poczucie dyskomfortu.

Ucz się, ucz

Nie ukrywajmy, czyta się dobrze również w oczekiwaniu na coś, na przykład na wizytę lekarską lub wykład z historii Hiszpanii. Uczelnia jest świetnym miejscem, by oddać się lekturze. Dużo „okienek”, za krótkich, by wracać do domu, za długich, by wyskoczyć na kawę. Rozumiem, że nie każdy może doświadczyć na studiach takich luksusów jak kanapa pod sekretariatem, na której można się wygodnie rozłożyć (tak, tak, zgadza się, takie cuda na warszawskiej iberystyce), ale przecież do czytania potrzebna jest nam tylko książka, ewentualnie kawałek parapetu lub podłogi. Zawsze też istnieje szansa, że akurat zauważy nas pani profesor, przez co możemy zdobyć u niej kilka dodatkowych punktów za intelekt. Miejsce nie jest jednak idealne. Interesujące powieści mają zdolność zaginania czasoprzestrzeni, więc każda przerzucana przez nas strona, oddala nas od zrealizowania planu dotarcia na wspomniany już wykład. Dlatego właśnie doktora prowadzącego zajęcia z historii poznałam dopiero pod koniec semestru. Na szczęście okazał się miłym człowiekiem, rozumiejącym uzależniającą moc książek.

jess_readingJess Mariano czyta w szkole. Nie to, co powinien, oczywiście.

Czas na relaks

Kiedy skończy się już rok szkolny, a w pracy dostaniemy upragniony urlop, możemy w końcu zabrać książkę na wakacje. W tym przypadku polecam wszelkie akweny wodne. Pakujemy wtedy do torby kocyk, krem do opalania, okulary przeciwsłoneczne i jedziemy na plażę. Popijamy sobie soczek i przeżywamy przygody z lubianymi przez nas bohaterami. Najwygodniej czyta się w okolicy jeziora, stawu, ewentualnie większej kałuży. Najbardziej podstępne jest morze. Zwłaszcza wzburzone. W takiej Barcelonie, na przykład, człowiek nie może spuścić książki z oka nawet na chwilę. Trzeba zapomnieć o beztroskim skakaniu przez fale, bo podstępna woda może próbować podtopić naszą lekturę. Oczywiście, możemy próbować przygotować się psychicznie na tę stratę lub liczyć, że jakaś dobra dusza postanowi rzucić się książce na ratunek. Najlepiej, gdy dusza ta okaże się również przystojna niczym młody Marlon Brando, a na swoim kocyku również będzie miała jakąś książkę. Obawiam się jednak, że na takie zbiegi okoliczności za często nie można liczyć.

Sawyer_Evil_under_the_sunSawyer jeszcze nie wie, czym grozi czytanie na plaży.

Co dalej?

Skoro wybór miejsca mamy już za sobą, możemy po prostu zacząć czytać to, co akurat mamy pod ręką. Po jakimś czasie przestanie nam to jednak wystarczać i pojawią się kolejne pytania. Jak czytać? W czym czytać? Skąd brać książki? Co jeść, by odpowiednio przygotować nasz mózg na czytanie? I w końcu, co czytać? Im dalej w las, tym więcej ścieżek i wyborów nas kusi. Ale tak jest przecież z każdą pasją, prawda?

Latający Karnawał Blogowy, czyli poczytajcie co piszą inni.

grendella

Być może polecać wpisy najlepiej na początku weekendu, bo wtedy większość ludzi dysponuje wolnym czasem, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie zawsze tak to działa. Grendella właśnie wróciła z maratonu w pracy, podczas którego nagadała się za wszystkie czasy o angielskiej poezji epoki Romantyzmu oraz o "Kochanku Lady Chatterley" D.H. Lawrence'a. Milvanna zaś wypoczywała w domowych pieleszach, gdzie mama karmiła ją smakołykami i gdzie nie ma internetu (tak, naszej mamie należy wpis na blogu przeczytać przez telefon). Być może część z Was również spędziła weekend w pracy lub odcięła się od sieci. Nie martwcie się, poniedziałek to też dobry dzień na nadrabianie zaległości. Także, wkładajcie karnawałowe maski, żeby szef nie wiedział, że to właśnie wy nie pracujecie i czytajcie blogi. Oto, co tym razem proponujemy.

lord_vaderPropozycja maski na poniedziałkowy karnawał w pracy. Szef będzie bał się podejść. Kto by się nie bał?

Wpisów poświęconych Terry'emu Pratchettowi pojawiło się wiele. I nic dziwnego, bo jego odejście to olbrzymia strata dla wielu z nas. Zwierz Popkulturalny doprowadził Milvannę do łez tym wpisem. A tu znakomita grafika autorstwa Mai Lulek.

Książką, którą do łez doprowadziła z kolei i Milvannę, i Grendellę, i naszą mamę jest Trafny wybór, o którym nigdy na tym blogu nie napisałyśmy. A szkoda. Tymczasem pojawił się serial, oparty na tej powieści, o którym szerzej napisała Joly_fh z Dzień później.

Pyza Wędrowniczka z kolei, u której stałyśmy się stałymi bywalczyniami, bo pisze świetnie i bardzo regularnie opowiada z kolei o kupowaniu książek. Kto z Was jest w stanie przejść obok tego tematu obojętnie?

U Marty Weroniki Najman natomiast pojawił się wpis o Wśród obcych Jo Walton. Jeśli my Was jeszcze do tej książki nie przekonałyśmy, to może jej się uda?

W Kronikach Nomady możecie poczytać o okładkach. Bo są ważne, prawda?

A teraz, coś do pooglądania. Jedna z ulubionych TED Talks Grendelli. Susan Cain, autorka Ciszej proszę, w świetnym i poruszającym wystąpieniu o potędze introwertyków (można oglądać z polskimi napisami). To nie nowość, ale warta wysłuchania, bez względu na to czy jesteśmy introwertykami, czy nie.

Znaleźliście ostatnio jakieś inne ciekawe wpisy? A może sami takie napisaliście? Podrzucajcie linki!

 

 

 

© Książki mojej siostry
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci