Menu

Książki mojej siostry

Wakacyjnym skrótem, czyli o nadrabianiu zaległości w czytaniu

grendella

Grendella jest w trybie mocno wakacyjnym. Najpierw wyjechała w głuszę. Potem odwiedziła Milvannę w stolicy. I choć Milvanna jest już po urlopie, to fajnie było - rozpływałyśmy się w tramwaju, piłyśmy mrożoną kawę i zimne piwo, skoczyłyśmy nad Wisłę, przeżyłyśmy inwazję komarów na Wilanowie (serio, nawet w głuszy tyle ich nie ma), jeździłyśmy na rowerach, żywiłyśmy się tajskim curry, bliskowschodnim falafelem i pizzą, i oglądałyśmy Teen Wolfa (choć Grendella raczej do docelowej grupy wiekowej bardzo już nie należy). A jak Milvanna musiała iść, żeby zarabiać na chleb i żółty ser, to Grendella bardzo miło spędzała czas w BUW-ie – co się naczytała i napisała to jej. A potem znowu wyjechała w głuszę – bez telefonów komorkówych i internetów. I tak niepostrzeżenie minął miesiąc.

W głuszy Grendella czytała, i owszem, sięgając na początek po książki znane, lubiane, i przez wielu opisane, więc dzisiaj w wakacyjnym skrócie o paru pozycjach, których jeśli jeszcze nie czytaliście, to pewnie o nich słyszeliście.

Raz na jakiś czas, jak każdy nałogowy czytacz, funduję sobie powtórkę z rozrywki. Tym razem, stanęło na całym cyklu wiedźmińskim. Rozwodzić się nie będę, ograniczę się tylko do stwierdzenia, że nadal uważam, że Sapkowski stworzył coś czego podrobić się nie da, i jeśli ktoś go jeszcze nie czytał (z przekory chociażby), to przeczytać powinien. Ot, tak, żeby wiedzieć, o co chodzi. Żeby klasykę znać. A może i zakochać w Geralcie, Regisie, czy Jaskrze. Albo w Yennefer. Ewentualnie zawsze można przeczytać i się nie zachwycić – założę się, że po mocno negatywnej recenzji liczba hejterów i  słupki statystyk poszybują w górę ;).

Potem, już nie w ramach powtórek, sięgnęłam po Azazela Borysa Akunina. Akuninowi udało się stworzyć przekonującą powieść detektywistyczną w stylu retro. Rzecz dzieje się w carskiej Rosji, odmalowanej z dbałością o szczegóły społeczno-obyczajowe, humorem i nutką nostalgii. Są tu płonące rumieńcem nobliwe dziewice i niebezpieczna femme fatale, przywiązani do litery prawa urzędnicy i zadziorni utracjusze, skłonni i do bitki i do wypitki. Są salony arystokratów i jaskinie rozpusty, szerokie moskiewskie ulice i zaułki pełne zakapiorów. Główny bohaterem zaś jest Erast Fandorin, dwudziestoletni policjant niskiej rangi bez grosza przy duszy, którego kariera w policji zaczyna się dość przypadkowo, młodzieniec momentami naiwny, jednak obdarzony intuicją, talentem dedukcji, oraz skłonnością do pakowania się w kłopoty. To on, w przeciwieństwie do swoich zwierzchników, w samobójstwie bogatego studenta, dopatruje się drugiego dna, a intuicja prowadzi go do sierocińców prowadzonych przez dystyngowaną angielkę, lady Astair, skąd w poszukiwaniu prawdy rusza do Londynu. Nie brakuje zwrotów akcji, mylnych tropów, ukłonów w stronę klasyki powieści detektywistycznej, gry konwencjami gatunku i zabawy stylem. Fajna, lekka książka, niekoniecznie na wakacje – świetny początek cyklu, do którego bez cienia wątpliwości wrócę.

W końcu, zanurzyłam się w świecie wykreowanym przez Małgorzatę Gutowską Adamczyk w trzech tomach Cukierni pod Amorem – cyklu, który ma szansę, by łączyć pokolenia, bo najpierw pochłonęła go mama, potem ja, a pewnie i Milvanna kiedyś po niego sięgnie. Rozważałyśmy też podsunięcie go naszej rozczytanej babci, ale chyba przerosłoby ją pomieszanie planów czasowych i ilość wątków – akcja, dotycząca przeplatających się losów trzech rodzin, lawiruje pomiędzy współczesnością, końcem XIX wieku, międzywojniem, wojną i czasami powojennymi. Tak, dla ponad dziewięćdziesięcioletniej babci może być tego trochę za dużo… Dla mnie było w sam raz. Opowieść osnuta jest wokół zagadki dotyczącej losów starego pierścienia odnalezionego na palcu nieznanej kobiety podczas wykopalisk na Gutowskim rynku. Jednak to nie ta zagadka była dla mnie najistotniejsza. Oczarowało mnie z jaką łatwością autorka stworzyła świetną sagę rodzinną zanurzoną głęboko w rodzimej historii – taką, w której dziewiętnastowieczne włościanki jeżdżą do wód, by uciec od narzuconych wbrew ich woli obowiązkom małżeńskich, w której płomienne romanse kończą się niechcianą ciążą, w której namiętność przeplata się z prozą trudnego życia. Podobały mi się również wizerunki kobiet – kobiet twardych i miękkich, zwiewnych i twardo ciosanych, uległych i buntowniczych – to one są dla mnie zbiorowym bohaterem tych powieści. Jedne ulegają namiętnościom, inne wiedzą czego chcą, jeszcze inne dostosowuję się po prostu do czasów w których przyszło im żyć. Całość jest lekko nostalgiczna, choć nie sentymentalna, słodka, choć nie przesłodzona. Jeśli chodzi o mnie, strzał w dziesiątkę.Komentarze (11)

Dodaj komentarz
 • izywork7

  Tutaj zawsze znaleźć można coś ciekawego!!! POZDRAWIAM

 • urshana

  Akunin to strzał w dziesiątkę. Uwielbiam cykl o Fandorinie, cykl o siostrze Pelagii też jest boski. Erast się w kolejnych tomach zmienia bardzo, a ciekawe jest to, że autor gra z różnymi konwencjami, raz jest lekko, a czasem mrocznie. Dla każdego coś odpowiedniego.

 • kasia.eire

  ja jeszcze Wiedźmina nie powtarzałam, ale moja córka juz tak i z nie mniejszą przyjemnością i zainteresowaniem.
  Cukiernia - myślę, że nie doceniacie babci, też jej się spodoba. Skoro już za Wami, to czas na Różę z Wolskich, a zaraz drugi tom na rynku. Równie swietna

 • Gość: [attagirl] *.koba.pl

  Ja odkryłam Akunina w oryginale, w postaci audiobooków. Polecam :)

 • miqaisonfire

  Ja mam w planach serię "Cukiernia...". Czytałam do tej pory tylko jedną książkę tej pisarki - "Mariola, gdzie moje krople..." była w porządku.

 • grendella

  @ Urshana - Przyznaję, że strzał w dziesiątkę :) Bardzo ciekawi mnie ta zmienność stylów. Nie dziwię się, że Fandorin się zmienia, nie na darmo posiwiał na ostatnich stronach. Na pewno będę śledzić przemianę bohatera.

  @ Kasia.eire - Kasiu, doceniamy babcię, doceniamy. Z tego co pamiętam ostatnio na tapecie miała "Przeminęło z wiatrem" i "Lalkę", a wcześniej całą chyba Rodziewiczównę. Tu naprawdę może jej być trudno się połapać, ale może rzeczywiście spróbujemy. Na razie książki poszły trochę w odstawkę, bo babcia zaangażowała się w dzierganie szydełkiem kolejnej serwety :) W "Różę z Wolskich" zaopatrzę rodzicielkę i sama też chętnie sięgnę.

  @ attagirl - no niestety, oryginał to nie dla mnie, ale Tobie szczerze zazdroszczę znajomości rosyjskiego i cieszę się, że Akunina odkryłaś :)

  @ miqaisonfire - To było moje pierwsze, choć na pewno nie ostatnie spotkanie z prozą Pani Gutowskiej-Adamaczyk. "Cukiernię..." bez wahania polecam :)

 • Gość: [Bazyl] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Kitek leciał kurcgalopkiem przez Akunina, ale został zatrzymany przez brak "Kochanki śmierci" :(

 • grendella

  @ Bazyl - ja się właśnie do biblioteki wybieram, żeby zobaczyć jak z dostępnością cyklu. Zobaczymy czy galopek mi wyjdzie, czy jakieś inne podskoki ;)

 • milvanna

  Grendello, Lewiatan na pewno ma dwie kolejne części (co jest dość zabawne, bo trzecia książka ma tytuł "Lewiatan" ;) ). Fajnie z Tobą było w tej stolicy. Dlaczego lato jest zawsze za krótkie na wszystkie książki, filmy i seriale? Dlaczego?

 • grendella

  Oj, to weź mi to od Lewiatana! Koniecznie. Mnie również nurtuje to egzystencjalne pytanie dotyczące lata... Ale jeśli sądzisz, że starsza siostra Ci na nie odpowie, to się mylisz. Starsza siostra NIE WIE ;)

 • milvanna

  Wezmę, wezmę, Lewiatan pewnie chętnie się podzieli. Niedobrze, myślałam, że starsza siostra wie wszystko.

Dodaj komentarz

© Książki mojej siostry
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci